Uudised

Uudised

KAEREPERE PIIRKONNA KULTUURIELU 100 - VIKTORIIN

Praegu kestab veel juubeliaasta Kaerepere piirkonna kultuurielus.

100 aastat haridusseltsi loomisest.

100 aastat mõisa magamisaida kultuurikeskuseks muutmisest.

Jälle mõned küsimused, millele leidke vastused.

1. küsimus

1928. aasta detsembrikuu seitsmel õhtul toimusid seltsimajas moodsa tantsu kursused. Osalejaid oli 25. Juhendaja Liikane oli Tallinnast. Kohalik talumees K. Susi pakkus juhendajale korteri ja ülalpidamise. 24. jaanuarist 9. veebruarini 1929 toimusid keedu- ja majapidamiskursused. Kuna seltsimajas avarad köögiruumid puudusid, siis tuli seltsil selleks ruumid leida. (Säilinud ka pildid.)

Kus toimusid need keedukursused?

2. küsimus

Valtu Hariduse Seltsi avalik raamatukogu kuulus 1927. aastast Harjumaa Rapla valla avalikkude raamatukogude võrku.

Mis aastal oli kohalik raamatukogu asutatud Valtu Noorsoo Eneseharijate Seltsi poolt?

3. küsimus

1955. aastal sai meie raamatukogu tegutsemis- ja hoiuruumid Tänava (rahvale tuntud nimega Äpari) majas. Seal oli lugemistuba, kus oli Valtu esimene televiisor, piljardilaud, lauamängud jne. Sel ajal oli raamatukogu juhatajaks kuni 1958. aastani kohalik aktiivne isetegevuslane, ema ja koolmeistri abikaasa. Kes?

4. küsimus

1970. aastal toimus Valtus noorte kirjandusringi eestvedamisel luulevõistlus. Tulemas oli kohalik laulupidu, millele sooviti laulu. Žürii eesotsas Maili Külmojaga valis võitjaks Kalju Rahu laulusõnad. Heliloojaks valisime Arne Oidi. Arne Oit valis aga laulusõnade autoriks Heldur Karmo.

On ammu teada ajaloost,

et Valtu rahvas on kangest soost...”

Mis nime kannab see laul, mis Valtu I laulupeol 20. juunil 1971 ette kanti?

5. küsimus

Aastakümneid toimusid Valtus kinoseansid neljapäeviti ja pühapäeviti. Mõlemal õhtul näidati kaks erinevat filmi või üht kaheseerialist filmi.

Kes oli meie külanõukogus (hiljem Kehtna vallas) kinomehhaanik?

6. küsimus

Meie rütmiansambel Miki oli läbi aegade rahva seas populaarne. 1967. aastal alustasid Mikis Tiit, Eerik, Harri, Tõnis, Kalju ja Urmas. Hiljem on bändiga koos tegutsenud veel 11 meest.

Kes oli ansambli Miki juhendajaks aastatel 1970 – 1978?

7. küsimus

Valtu I laulupidu toimus suvel 1971. Peo – eelsel õhtul 19. juunil esitas näitering A. H. Tammsaare romaani põhjal kirjutatud näidendi. Peaosades nägime Osvald Ellermaad, Artur Linamäed, Laine Laurimaad ja ka noore tütre rollis Anne Oeselga.

Mis oli etenduse nimi?

8. küsimus

27. augustil 1971 toimus kooliteed alustavatele lastele ekskursioon Tallinna. Külastati loomaaeda, Piritat, toimus kohtumine Telepoisiga, vaadati multifilme, kuulati, kuidas telemajas valmivad mudilaste saated.

Kes oli sündmuse „Mudilasea lõpupäevad” eestvedajaks Kaereperes? Oli ta olnud mudilasringi ja klubi aktiivne liige. Kuulub praegugi Varaku ja Kodulätte klubidesse.

9. küsimus

1972. aasta 6. mail toimus kolhoosiklubis tervituskontsert kohalikele tööesirindlastele. Külas olid telemaja esindajad Tallinnast. Kontserdi andis Kustas Kikerpuu ansambel. Kes oli sel õhtul esinev kuulus laulusolist? (Tema eluaastad 1950 – 2014)

10. küsimus

1981. aastal alustas tegutsemist huviklubi, mille eesmärgiks oli laiendada oma liikmete silmaringi. Klubi oli suhtlemispaik, enamus loenguid ehisaiandusest, tervishoiust, kosmeetikast, moest, perekonnaelust jne. Liikmeid oli 65. Esinaine Ene Haggi.

Mis nime kandis see huviklubi?

11. küsimus

Laupäeval, 13. juunil 1981 toimus meie kolhoosis järjekordne kutsealaõhtu taimekasvatajatele. Kell 18 toimus klubis kontsert. Esinesid Olav Ehala, Reet ja Ivo Linna. Tantsuks mängis Miki. Päeval toimus algusega kell 12 külvipindade vaatlemine, hindamine.

Kuidas toimus see vaatlus?

12. küsimus

Valtu raamatusõprade klubil Varak avanes võimalus käia 1987. aasta esimesel poolel kord kuus luuleõhtutel Tallinnas. Kohtusime palest-palge tuntud luuletajatega, näitlejatega, kes selleks ajaks surnud luuletajate loomingut esitasid. Kohtumised Rummo, Viidingu, Hermaküla, Üksküla ja teistegagi – see oli tore!

Millises hoones aadressil Harju 1 toimusid need luuleõhtud?

13. küsimus

Kolhoosiklubi peoõhtuid sisustasid külalisesinejate kõrval ikka kohalikud taidlejad: segakoor, mees- ja naisansamblid, näitering, Rütm, Miki, hiljem ka Kvadro, Logos, Brandy ja kapell. Väga uhke oli vaadata segarahvatantsurühma, mille juhendaja oli Aime Luks. 6. aprillil 1991 tähistas Valtu naisrahvatantsurühm oma tegevuse 10. aastapäeva. Uhke pidu oli.

Kes oli nõudlik ja andekas rühmajuht meie naistantsijatele?

14. küsimus

13. juunil 1992 kirjutasid meie külalisteraamatusse kiitvaid sõnu segakoor Härmaline, Järvakandi memmed, Märjamaa naised, Eidapere Rahutu Iga, Järlepa pensionärid, Kivi – Vigala naised jt.

Milline Raplamaa traditsiooniline sündmus toimus sel päeval Kaereperes? Lisaks elamustele saime peo lõpus äikesevihma!

15. küsimus

30 aastat võrkpallivõistlusi!

30. juulil 2005. aastal toimus Kaereperes Valtu võrkpalliturniir 30.

Kes oli sel ajal Kaerepere Spordiklubi esimees, kas Aimur Pailk või Viktor Lepik?

16. küsimus

President Arnold Rüütel koos abikaasaga külastas 2003. aastal Raplamaad ja osales puhkeõhtul Valtu seltsimajas. Esinesid näitering, laste tantsurühm, rahvamuusik Margit Kuhi, Brandy ja siidisalli maalijad. Piima pakkus Kaupo Kauri talu.

Kes olid selle toreda maarahvapeo õhtujuhid? (Üks taidleja ja teine näitleja-lavastaja)

17. küsimus

2006. aastal ilmus trükis „Kumma küla ajaloost, taludest, tänapäevast.” Koostaja on kirjutanud, et ta on oma kodukoha sügav austaja.

Kes on raamatukese koostaja, Kumma küla aktivist?

18. küsimus

Brandy juubelipeol 11. detsembril 2010 kirjutas Toomas Vaher järgmised read: „Hea Brandy, palju õnne ja uut tuult tiibadesse. Retro on pop.”

Millist pilli mängis Toomas Vaher Brandys? (Praegu on Toomas Vaher advokaat)

19. küsimus

Kehtna vald tähistas oma 18. sünnipäeva ja 12. veebruaril 2009 toimus sündmus Kaereperes.

Õhtujuhid kandsid varese kostüüme, on ju vares valla vapilind.

Peol sai vaadata lühifilmi vallast, kuulata kõnesid, naerda mustkunstniku trikkide üle, plaksutada autasustatutele.

Kes oli aga Kaerepere juurtega muusik, kes kontserdi andis?

20. küsimus

Valtu teatritraditsioon on aukartust äratavalt pikk. Nüüdseks juba 103 aastat. 2020. aastal ilmus fotoderikas trükis „VALTU KÜLALAVA 25 AASTAT.”

Külalava 25 aasta jooksul on seltsimaja laval esinenud kooliõpilased, õpetajad, külalised naaberklubidest ja kohalik näitering, nüüd siis külateater Anderaasuke.

Trükise autor on näitejuht ja panustaja Anne Archipov.

Millal toimus esimene Külalava?

Lisaküsimus

Valtu seltsimaja seinal on märk „KEHTNA VALLA KAUNEIM 2008”

2023 lisati seinale tänumärk tekstiga: 1931 – 2003 Aateline rahvajuht, kodukandi arendaja”

Kelle on see tänukiri?

 

Küsimused erinevatest aastakümnetest, erinevatest sündmustest.

Loodan, et on pisutki huvipakkuvad. Küsida võib sugulastelt, naabritelt, uurida võib majandi või vallalehest.

Head lahendamist! Uued küsimused detsembris.

Helgi Sussi

 

Vastuseid ootame: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või tel: 53941539

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Kontakt

E-post: kehtna.raamatukogu@kehtna.ee
Telefon: +372 510 5118
Image
Image