Uudised

Uudised

VIKTORIIN „VÄIKE PILGUHEIT EESTIMAA TEATRIELLU”

 

Head lugemist, mõtlemist, vastamist.

 

1. küsimus

See sakslasest kuulus mees sündis 1761. a. Weimaris. Saksa noorte haritlaste eeskujul otsis temagi karjäärivõimalusi Vene keisririigis. Temast sai Tallinnas asjaarmastajate teatri austaja, näitleja, lavastaja, näidendite autor. Etendustest laekunud sissetulek annetati vaestele.

1804. a. oli ta abiellunud Krusensternide pärijaga. Järlepa mõis oli saanud paigaks, kus etendusid tema draamateosed, osatäitjaiks oli ka kohalik mõisarahvas.

Kellega seotult on läinud Järlepa mõis Eestimaa teatrilukku?

2. küsimus

Theodor Altermanni lavastustest oli kunstiküpseim „Pisuhänd”. Lisaks lõi ta kirjanik Piibelehena ka ühe oma parimatest rollidest. Altermann oli üks kutselise Estonia asutajatest, kandev jõud nii näitlejana, lavastajana, publiku lemmikuna. Ta suri 29- aastasena kurgutiisikuse tagajärjel.

Mis nime kannab alates 2006. aastast Eesti Teatriliidu aastaauhindade laureaatidele antav klaasikunstnik Ivo Lille kujundatud klaaskuul?

3. küsimus

1913. aastal alustas Lauter professionaalset lavakarjääri. Ta oli iseõppija, kuid täiendas end tihti Euroopas, võttis hääleseadetunde. Tema rohkearvulised rollid olid täpsed ja teravad.

Millises paigas praegusel Raplamaal sündis Ants Lauter?

4. küsimus

Voldemar Panso õppis Eestis lavakunstikoolis näitlemist, Moskvas GITIS-es režiid. Ta töötas näitlejana, lavastajana, õppejõuna. 1958. aastast oli ta seotud lavakunstikateedriga.

Millise teatri suutis ta luua 1965. aastal, kui lõpetas „lavaka” 2. lend?

5. küsimus

Valdo Pant on kirjutanud: „1954. aastal toimus eesti rahva ajaloos midagi erilist, sellist, millest sai legend. Balletilava jaoks oli sündinud LUIK...”

Kellest kirjutas Pant artiklis „Legend, mis väärib laulu”?

6. küsimus

1976. aastal esietendus Vanemuises „Põrgupõhja uus Vanapagan”. Seda teatrimaagiaga etendust mängiti 8 aastat. Põrgupõhja Jürkana tegi oma elu tipprolli Lembit Eelmäe, tema naist Juulat mängis Herta Elviste.

Kes oli selle tippteose lavastajaks Vanemuises?

7. küsimus

Draamateater tõi 1983. aastal publiku ette Jaan Kruusvalli „Pilvede värvid”. Lavsataja oli Mikk Mikiver. Lavastusest kujunes kunstisündmus. Kuue aasta vältel anti 250 etendust, vaatamas käis 115 tuhat inimest.

Kes kuulsatest ja andekatest näitlejatest mängisid ema Annat ja isa Jakobit?

8. küsimus

Eino Baskin lõpetas 1951. aastal Eesti Riikliku Teatriinstituudi. Baskin töötas Draamateatris, Leningradi Komöödiateatris, estraadikunstnikuna ENSV Riiklikus Filharmoonias. Ta oli särav koomik.

Millised teatrid asutas Eino Baskin Tallinnas?

9. küsimus

See andekas naine õppis lavakunstikateedri VII lennus lavastajaks. Tema kursusekaaslasteks olid Priit Pedajas, Lembit Peterson, Ago - Endrik Kerge. Tema soov oli hoida ühismälu ja lavastada elulugusid. Pikka aega juhtis ta Pirgu Arenduskeskuse mälusektorit. Draamateatris etendusid „Kured läinud, kurjad ilmad”(1997) ja „Küüdipoisid”(1999).

Kes on see lavastaja?

10. küsimus

Ta oli 20. sajandi teisel poolel üks kuulsamaid eestlasi väljaspool kodumaad. Tänuks rollide eest, märgiks suurest kiindumusest olid temanimelised tänav, kool, hotell, lausa planeet ja 1980 – 2000 Tallinna – Helsingi liinil sõitnud parvlaev.

Kes oli see rahvakunstnik?

11. küsimus

Selle legendaarse solisti eluaastad olid 1934 – 1989. Täiendavad õpingud La Scalas andsid suurepärase aluse Verdi muusika esitamiseks. Ta laulis Estonia teatris ja kontsertidel üle 20 aasta. Tihti oli tema lavapartneriks Urve Tauts.

Kes oli see esmaklassiline tenor?

12. küsimus

Muusikal „Viiuldaja katusel” esietendus Estonias 25. märtsil 1989, küüditamise aastapäeval. Muusikal annab edasi juutide rasket saatust ja traditsioone kirjeldava elamuse. Lavataja oli rootslane Georg Malvius. Tema valis peategelase piimamees Tevje rolli nätleja Draamateatrist.

Kelle?

13. küsimus

Selle teatri auhindu kogunud lavastused on „Kivid”, „Pal-tänava poisid”, „Klammi sõda”, „Väike merineitsi” jpt. Lisaks Tiina Rebasele ja Aare Toikkale on trupi tuumikusse kuulunud Marika Vaarik, Aarne Mägi, Margo Teder, Tanel Saar jt.

See teater on endistel aegadel mitme etendusega esinenud ka Valtus.

Milline teater?

14. küsimus

Elmo Nüganen asus päras lavakooli lõpetamist tööle Ugala teatrisse. 1991. aastal jõudis seal lavale commedia dell´arte stiilis improvisatsiooniline lavastus, kus mängisid Nüganeni kõrval ka kursusevennad Andres ja Allan Noormets ja kursuseõde Piret Kalda. Lavastust külastas 38 tuhat inimest.

Mis nime kandis see värvikate karakteritega lavastus?

15. küsimus

Andrus Kivirähki näidend „Eesti matus” esietendus Draamateatris 8. juunil 2002. Viimane etendus toimus 9. juulil 2021. See on ühe suguvõsa ja ühe kodutalu lugu, kus elustuvad ühised mälestused ja lõkkele löövad vanad kired.

Kes oli selle 286 korda mängitud etenduse lavastaja?

16. küsimus

92- aastasena suri 9. augustil 2023. aastal rahva poolt armastatud näitleja Ita Ever. Ever oli üks neist, kel avanes võimalus õppida näitlemist Moskvas. 1953. aastast asus ta tööle Tallinna Draamateatrisse. Silma on ta paistnud rollidega teatris, estraadil, raadios ja televisioonis. 1984. aastal andis Aino Talvi Everile draamanäitlejanna talismani – Liina Reimani briljantsõrmuse.

Mis juhtus 2008. aastal eesti Draamateatri remondi ajal selle mälestussõrmusega?

17. küsimus

Populaarset muusikali „Pipi Pikksukk” on lavastanud eri aastakümnenditel Sulev Nõmmik Estonia teatris, Marko Matvere Muusikaliteatriga Linnahallis ja Andres Dvinjaninov Estonias.

Kes on selle armastatud lavateose muusika autorid, heliloojad?

18. küsimus

Lühiülevaade 3 erineva teatri kohta.

Pärnus mängiti näitemängu juba 19. sajandil. Endla teater hakkas kutselise teatrina tegutsema 1911. aastal. Esimene teatrimaja hävis 1944. aastal. Ka praegune teatrimaja on meeldiv paik täis kunsti.

Rakveres mängiti esimest korda eestikeelset näitemängu 1882. aastal. Teatrihoone avati 1940. aastal. Esimene etendus oli „Tuulte pöörises”.

Theatrum asutati 1944. aastal Eesti Humanitaarinstituudi teatriõppetooli üliõpilaste ja õppejõudude poolt. Praegu jätkab sisulist tegevust Sihtasutus Theatrum. Uue saali avamine Tallinna vanalinnas toimus 2018. aastal.

Millises neist kolmest teatrist on olnud peanäitejuhiks Üllar Saaremäe?

19. küsimus

Nukuteatri, praeguse Noorsooteatri näitlejad on esinenud Valtu kolhoosiklubis, Valtu seltsimajas. Kui head mälestused etendustest, erinevatest näitlejatest!

Nukuteatrimuuseumis avaneb imetabane teatrimaailm. Näitused, kohtumised näitlejatega, ekskursioonid, sünnipäevad – selleks on ruumi muuseumis. On võimalik rännata eesti nukuteatrikunsti ajaloos.

Kes oli Nukuteatri esimene kunstiline juht?

20. küsimus

Armastatud Tallinna Linnateatri repertuaaris on 2022/2023. hooajal populaarsed lavastused „Polkovniku lesk”, „Regina madre”, „Revident”, „Seitsmemagajapäev” jt.

Kes kinnitati 2021. aasta suvel Tallinna Linnateatri direktoriks ja peanäitejuhiks?

 

Sel korral sellised pikad tekstid. Usun, et vastata pole raske. Abiks on Internet ja raamat „101 EESTI TEATRISÜNDMUST”

Leidkem elamusi teatrisaalidest!

 

Küsimused koostas Helgi Sussi.

Vastused saatke Signele – See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Parematele ja kiirematele lahendajatele pilet etendusele (nende valikule)

 

Kontakt

E-post: kehtna.raamatukogu@kehtna.ee
Telefon: +372 510 5118
Image
Image