Uudised

Uudised

VIKTORIIN EESTI ELUST - OLUST

 

24. veebruaril 1918 oli Tallinnas Jaani kirikus jumalateenistus. Kirik rahvast täis. Altarilt kõlas palve: „Suur ja vägev Jumal, anna meie oma Eesti riigi rahva juhtidele tarka meelt ja mõistust, et nad Eesti lippu võiksid igavesti kõrgel kanda!”

 

VIKTORIIN

 

Küsimused on Eestimaa elust – olust, rahvakultuurist, kultuurist.

1. küsimus

Liivimaa talurahva pärisorjusest vabastamise 50. aasta juubeli- ja tänulaulupidu – Eesti I üldlaulupidu toimus 18. - 20. juunil 1869 Tartus. Korraldajaks oli 1865. aastal asutatud meestelauluselts Vanemuine. Kes oli mõtte algatajaks ja tegelikuks elluviijaks?

2. küsimus

Anna Raudkats sündis 1886. aastal. Ta oli esimene rahvatantsude kirjapanija ning autoritantsule alusepanija. Milline tema loodud tants on saanud Eesti tantsupidude kroonitantsuks aastakümneteks?

3. küsimus

1953. aastal ilmus raamat „Eesti rahvatantsud”, milles kirjeldati 145 eesti rahva- ja uudisloomingulist tantsu. Kes koostas selle rahvatantsupiibliks kutsutud raamatu?

4. küsimus

XXIII üldlaulupidu toimus Tallinnas 3. ja 4. juulil 1999. Kes pidas peo avakõne? Ta rõhutas: „Laulupidu on südame asi. Nagu eesti keel ja meel, nagu armastus.” Pidustusest kokkuvõtet tehes arvas Eri Klas: „Rahvas tõestas, et laulupidu kestab meie ajal ja pärast meidki,”

5. küsimus

Millisest ravimataimest on jutt?

Ta on looduse tõelise visaduse võrdkuju. Teda kas armastatakse või vihatakse. Paljud ootavad, millal „tuhat väikest päikest” kevadel särama löövad. Mahl, õisikud, lehed, juured – kõik on ravimtaimena väärtuslikud.

6. küsimus

Meie rahvas on paljude rahvakultuuri tähtpäevadega sidunud kindlaid uskumusi ja kombeid. Millist päeva tuntakse rahva hulgas ka lihaheitepäeva, liugupäeva ja pudrupäeva nime all?

7. küsimus

Tööd alustas Eesti Televisioon1955. aastal. 1966. aasta 30. mail algas suur sari „Täna 25 aastat tagasi”, mis kestis 30. septembrini 1970. Kes oli saatejuht?

8. küsimus

12. oktoobrist 1968 kuni 7. juulini 1973 oli Eesti Televisiooni eetris ülipopulaarne lauluvõistluse saade. Lauludest said hitid. Lemmiklauljaks said Jaak Joala, Marju Kuut, Ivo Linna, Heidy Tamme, Uno Loop, Helgi Sallo jt. Mis nime kandis see saatesari?

9. küsimus

Maire Aunaste on ajakirjanik. Pärast ülikooli lõpetamist oli tema töö põhiliselt Eesti Televisioonis: AK reporterina, saatejuhina. Milline meelelahutussari sai tema firmamärgiks? Avasaade toimus aastal 1993.

10. küsimus

1987. aastal sai ETV saatest „Panda” alguse fosforiidisõda. Kes oli „Panda” saatejuht?

11. küsimus

Mõtleme veel” oli ETV-s aastatel 1987 – 1989 poliitiline vestlussaade. Saatejuhid olid Hagi Šein, Rein Järlik, Feliks Undusk. See oli otsesaade. Millise ettepaneku tegi 13. aprillil Edgar Savisaar selles saates „Mõtleme veel”?

12. küsimus

Rahvas armastas neid. Nad olid sõbrad, muusikud: Harts, Heiks, Iff, Tiit, Põlts ja Kabla. 2023. aastal ilmus Madis Jürgeni koostatud raamat „Viimane mäng”. Kellest on see pildirikas ja huvitav teos?

13. küsimus

Eesti kroon oli käibel 20. juunist 1992 kuni 31. detsembrini 2010. Rahvas armastas oma paberraha. Kelle portree oli 10- kroonisel esiküljel ja mis tagaküljel?

14. küsimus

Meie rahvas armastab laulda, meil on lemmiklaulud ja lemmikheliloojad. Heldur Karmo on kirjutanud teksti:

Me teame, mis on hellus,

mis on hool,

meid saatnud armastus

on igal pool...”

Kes on laulu „Me pole enam väikesed” viisi autor?

15. küsimus

Esimest korda valiti Eestis aasta sportlasi 1931. aastal. Aastate vältel on tunnustatud väga paljusid. Gerd Kanter on aasta sportlase Kristjani kujukese saanud 2007., 2008., 2011. aastal. Kes on aga aastate jooksul koguni üheksa korda saanud tiitli „Aasta sportlane”?

16. küsimus

Ta on Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor, Heimtali koduloomuuseumi arendaja. Mark Soosaar tegi temast dokumentaalfilmi „Anu Raud – elumustrid”. 2023. aastal ilmus Anu Raualt raamat „Hea karjane”. Kus elab tuntud ja armastatud tekstiilikunstnik?

17. küsimus

2022. aastal ilmus temalt raamat „Eesti loodus”. Autor ütleb: „Eesti loodus” on matk mööda mu elu tuttavaid ja armsaid paiku. Mõni neist päriselt, mõni vaid unistustes”. Kes on teose autor? (Ta on varasemalt kasutanud ka kirjanikunimesid Emil Tode ja Anton Nigov).

18. küsimus

Ta on sündinud 1943. aastal Haapsalus. On eesti luuletaja, tõlkija, nõustaja, psühhoterapeut. Tõlkinud on ta türgi, usbeki, kasahhi, turkmeeni, tatari, vene ja soome luulet. Tunnustuseks sai ta Eesti Kultuurkapitali Elutööpreemia 2023. Kes on see luuletaja?

19. küsimus

Millist nime kannab Rapla Kesklinna Kooli jõekäärdu püstitatud ja muusikale pühendatud skulptuur? Avati see mais 2020 Rapla noorte muusikakultuuri kiituseks, kooritraditsiooni järjepidevuseks.

20. küsimus

Mis nime kannab 2024. aasta suvel toimuv Raplamaa Laulu – ja tantsupidu?

Lisaküsimus

Kes on see Kaerepere elanik, kellele on omistatud kindralmajori auaste?

Head lahendamist!

Vastused saatke meilile: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Küsimuste koostaja

Helgi Sussi

 

Lipuheiskamine 24. veebruaril kell 7.32 Kehtna Põhikooli ees

Lipuheiskamine 24. veebruaril kell 7.32 Kehtna Põhikooli ees

SEE VÄIKE MAA

Leelo Tungal

 

See väike maa siin põhjataeva all - 

kolmveerand aastat külm ja valkjashall -,

kus igihaljad on vaid okaspuud,

kus valgust täis on ainult suvekuud,

kus talvepäike tõustes loojub taas, 

kus kooliteel on tume jää kui klaas,

kus rahvalauludel on nukker meelelaad - 

see on su sünnimaa.

Just sina mõista saad

ta rõõme, muresid ja valusid,

ta linnatänavaid, ta väiketalusid,

ta põlde, metsi, jõgesid ja merd,

ta meelelaadi, talitsetud verd.

Siin on su isamaa, su emakeel - 

kui sina neid ei mõistaks,

kes siis veel?

Just sina ühes isa-emaga

saad targemaks ja paremaks 

koos temaga.

NB!

NB!

HEAD SÕBRAPÄEVA!

HEAD SÕBRAPÄEVA!

         SÕPRUSEST LASTE SUU LÄBI:
        (valik G. Dirckinck-Holmfeld`i raamatust "Lapsesuu")* Kui sul sõpru ei ole, siis on sul sees selle pärast kurb, isegi kui sa väljastpoolt rõõmus oled.

* Kui sul sõpru ei ole, siis võiks ju ema käest küsida, ega ta ei tahaks last saada.

* Kui sul sõpru ei ole, siis võib-olla veab ja sa kolid ära.

* Sõber ei pea olema samast soost kui sa ise. See võib olla ka näiteks merisiga.

* Mul tuli parimast sõbrast allergia, nii et me pidime ta loomapoodi tagasi andma. Ja saime raha ka kohe tagasi.

* Koer võib küll sind lohutada. Pärast tuleb lihtsalt nägu ära kuivatada.

* Kui sa paljudega tülli ei lähe, siis võib vabalt paljudega sõber olla.

* Võib olla ka palju parimaid sõpru. Võib olla kuld, hõbe ja pronks.

* Kui sul on 500000 krooni, siis võid saada parima sõbra, keda üleüldse on saada. Ja siis on tal tõupaberid ka.

* Sõprus võib kesta terve nädalalõpu ja paar pärastlõunat.

* Erki kass ja naabri kass on head sõbrad. Aga igal laupäeval nad kaklevad. See ongi truudus.

* Kui sõpru ei ole, siis pead lõksu üles panema.

* Kui koolis käid, siis on sõpra vaja, sest seal on nii palju neid, kellega on vaja kakelda.

* Hea sõprus on siis, kui ainult 1 tükk torti on alles ja sa ise õudselt tahaksid seda, aga annad teisele.

* Sõpru ei saa osta. Sest pole ju kellelegi maksta.

Külas käis kirjanik Tõnu Õnnepalu

2024. aasta on kultuuririkkuse aasta. Raamatukogugi tähistab kultuurilist mitmekesisust erinevate kirjanduslike sündmustega. Avalöögi tegi Tõnu Õnnepalu, kes mõtiskles elu ja kirjanduse üle, rääkis oma loometööst ning raamatute sünnilugudest. Kuulajad said neid huvitanud küsimustele pikad ja väga põhjalikud vastused. Oli südamlik ja soe kohtumine. Aitäh kõigile!

Mustad linnud

Mustad linnud

Tiivulised on asustanud maakera ammu enne inimest, seega võib öelda, et nad on saurused meie keskel. 2024.aasta on Kehtna vallas kuulutatud linnuaastaks. Kehtna valla vapilind on ronk - elujõu ja pikaealisuse sümbol. 

Palju huvitavat leiab lindude kohta raamatutest: ronk on paigalind, hakipaar veedab kogu elu koos ...

 

Küünlakuu küünlad

Küünlakuu küünlad

Küünlakuu algas raamatukogus küünalde näitusega

Uus vahva näitus!

Uus vahva näitus!

Tulge vaatama!

TÄNA ON EESTI KIRJANDUSE PÄEV

TÄNA ON EESTI KIRJANDUSE PÄEV

Igal aastal, 30. jaanuaril tähistatakse eesti kirjanduse päeva, mis on ühtlasi kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäev. Tänavu saab Tammsaare sünnist 146 aastat. Alates 2023. aastast on see riiklik tähtpäev ja lipupäev.

Selle päeva tähistamiseks kutsuvad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Soome Tuglase Selts kõiki üle maailma koos head eesti lastekirjandust lugema.

30. jaanuaril 2024 loeme üheskoos Kadri Hinrikuse raamatut „Taks ja Dogi”, mis jutustab maailma suurimatest sõpradest – koertest Taks ja Dogi.

Kontakt

E-post: kehtna.raamatukogu@kehtna.ee
Telefon: +372 510 5118
Image
Image