23. aprill - RAAMATU JA ROOSI PÄEV

Raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Raamatu ja roosi päev tõstab au sisse raamatu

Tõstame meiegi ja toome siinkohal välja mõned numbrilised näitajad. Kehtna kõigis raamatukogudes on kokku üle 93 000 raamatu ja see teeb 17 raamatut vallaelaniku kohta.

Arvuliselt enam raamatuid on suuremates kogudes Kehtnas (koos Keavaga) üle 30 000 raamatu, ühe elaniku kohta 15 raamatut ja Järvakandis pea 23 000 raamatut, mis teeb ühe elaniku kohta 19 raamatut.

Kõige rohkem raamatuid teenindava piirkonna elaniku kohta on Ingliste raamatukogus – 23 ja vaid ühe võrra vähem Eidapere raamatukogus- 22. Lelle raamatukogus on piirkonna elaniku kohta 16 ja Valtu raamatukogus 15 raamatut.

Kõige õhem raamat täiskasvanutele on " 17x4. Peeter Oja elulugu", autor Peeter Oja, 8 lk.

Kõige mahukam „Suur inglise-eesti seletav sõnaraamat“, 1455 lk.

Kõige paksem ilukirjanduslik raamat "London: maailma suurima linna lugu", autor Edward Rutherfurd, 998 lk ja seda on laenutatud 16 korda.

Tänasel raamatu ja roosi päeval on meie raamatukogudes raamatut esile tõstetud vägagi erineval moel. Olete oodatud uudistama, kaasa lööma vahvates mängudes FB vahendusel ja võitma loosiauhindu.

Lugeda on hea!

Silvi Lukjanov

Kehtna Raamatukogu direktor